11 sty 2016

5 rzeczy, które musisz wiedzieć będąc w ciąży!

,
Źródło

Na blogu dawno nie pojawił się żaden artykuł poświęcony ciąży. Wcześniej dość często publikowałam, ale jakiś czas miałam mnóstwo innych tematów. Dziś jednak z tymi kobietami, które spodziewają się potomstwa pragnę podzielić się kilkoma ważnymi sprawami. Jesteś w ciąży? Trafiłaś idealnie! Poznaj 5 rzeczy, które musisz wiedzieć będąc w ciąży!
1. Kwas foliowy i suplementy

Suplementacja u przyszłych mam jest niezmiernie ważna, ponieważ pozwala uniknąć skutków ubocznych powstających z niedoboru minerałów i witamin. 

Najistotniejszy jest tutaj kwas foliowy, ponieważ dieta dorosłego człowieka pokrywa tylko 50 % dobowego zapotrzebowania na kwas foliowy. Należy pamiętać, że jego niedobór może spowodować szereg skutków ubocznych, jak: ciężkie wady wrodzone układu nerwowego dziecka tj. bezmózgowie, wodogłowie czy przepuklinę oponowo-mózgową. Niedobór kwasu foliowego w czasie ciąży może prowadzić do niedorozwoju łożyska, a to z kolei nawet do poronienia. Kwas foliowy dodatkowo wpływa na dobre samopoczucie, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, wątroby i jelit oraz zapobiega miażdżycy i anemii. 

Magnez również należy do tych składników, które szczególnie warto suplementować, ponieważ zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśni, chroni przed nadciśnieniem tętniczym i wpływa na zwiększenie gęstości kości. Porównanie preparatów magnezowych tutaj!

Witamina B6 wspomaga wchłanianie kwasu foliowego i magnezu. Dodatkowo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów dedykowanych dla kobiet ciężarnych, przed zakupem upewnij się jednak czy zawierają pełną dawkę kwasu foliowego - 0,4 mg. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie zwiększonej dawki.
2. Dieta
Dieta powinna być oczywiście zdrowa i zbilansowana, żeby przyszła mama nie ucierpiała z powodu niedoborów witamin i składników mineralnych. Ich niedobór może między innymi powodować problemy z kośćmi czy zębami. Mama w ciąży wcale nie powinna jeść za dwóch, bo poskutkuje to jedynie zbyt szybkim przybieraniem na wadze. Nadmierna ilość słodyczy może powodować cukrzycę ciążową. Kobieta w ciąży nie powinna się również odchudzać. Prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży zależne jest od wagi przed ciążą. Kobieta bardzo szczupła może przytyć nawet 16 kg, z nadwagą nie powinna przekroczyć 10. Minimalnie powinno się przybrać 8 kg.3. Czego nie wolno jeść w ciąży?
W ciąży nie wolno jeść surowego lub niedogotowanego mięsa (tatar, krwisty befsztyk) - może być źródłem zakażenia toksoplazmą.

Surowych ryb i owoców morza (sushi, ostrygi) - bywają zakażone groźnymi bakteriami lub pasożytami.
Serów pleśniowych i miękkich typu feta czy camembert - spotyka się w nich bakterie z rodzaju listeria.

Surowych jaj, niepasteryzowanego mleka - bywają zakażone salmonellą.

Oczywiście trzeba zrezygnować z szkodliwych używek jak alkohol.

Czego unikać?
Kawy, mocnej herbaty i Coli, która nadmiernie pobudza organizm matki i dziecka i może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Nadmiernej ilości soli, która może powodować wzrost ciśnienia.4. Ćwiczenia

Źródło

Będąc w ciąży jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań nie trzeba wcale rezygnować z aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, żeby nie przeforsowywać się i dostosować intensywność treningu do trybu życia przed ciążą, nie powodować wstrząsów i nie uprawiać sportów kontaktowych, czy ryzykownych. Ćwicząc regularnie, ale niezbyt intensywnie poprawisz kondycję fizyczną i przygotujesz ciało do porodu. Co jest ciekawe, to kobiety, które w ciąży ćwiczyły mają często szybszy i lżejszy poród, a dziecko jest lepiej dotlenione. Nie rezygnując z aktywności fizycznej zmniejszasz prawdopodobieństwo powstawania żylaków i obrzęków oraz usprawnisz pracę układu pokarmowego. Oczekując dziecka warto ćwiczyć mięśnie Kegla, żeby lepiej przygotować się do porodu oraz odpowiednie oddychanie, którego umiejętność z pewnością się przyda.5. Obowiązkowe i ważne badania

A teraz mam dla Ciebie kilka podstawowych badań, które powinnaś zrobić w ciąży z myślą o sobie i swoim nienarodzonym jeszcze dziecku. Wszystkie badania są refundowane. Zapytaj o nie swojego ginekologa.

Źródło
 
USG
KTG
Morfologia i OB.

Badanie cytologiczne i bakteriologiczne - w III trymestrze wykonuje się posiew z dróg rodnych w kierunku bakterii czy innych drobnoustrojów, jak Paciorkowce grupy B, by uniknąć wrodzonego zakażenia.
Toksoplazmoza i różyczka - często powodują bardzo ciężkie wady rozwojowe płodu.
HIV - ustalane po to, by uniknąć ewentualnego zakażenia u dziecka.
Antygen HBs - w ostatnich tygodniach ciąży w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B.
Grupa krwi i czynnik Rh - między innymi w celu sprawdzenia czy nie grozi konflikt serologiczny.
Badania antygenu HPA-1a - w celu sprawdzenia czy nie grozi Ci konflikt płytkowy.
Badanie WR - pozwala zapobiec kile wrodzonej, która wywołuje u dziecka nieuleczalne zmiany.
Glukoza w surowicy - żeby wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. 


Poniżej wrzucam kilka linków do poprzednich postów, które mogą Wam się przydać!
1. Cesarka czy poród naturalny? Stop piętnowaniu kobiet po cesarce na życzenie!
2. Szkoła rodzenia - czy warto?
3. Kilka faktów o ciąży i porodzie o których nie dowiesz się z książek #1 
4. Zainwestuj w zdrowie - kup kulki gejszy!
5. Wybierz życie! Zapnij pasy!
6. Dobre tłuszcze w diecie  

10 komentarzy:

 1. Pomocny artykuł, fajnie piszesz pzdr :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post, ostatnio siostra była w wielkim szoku, że tyle badań musi teraz wykonać przy ciąży! Ja natomiast nie wiedziałam, że leżenie na plecach w późniejszym czasie niekorzystnie wpływa na dziecko.

  Pozdrawiam, Patka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Później to już się nie da leżeć na plecach, bo ciężko oddychać i plecy bolą... Nie powinno się też wieszać firanek, myć okien i robić rzeczy z rękami do góry, bo krew szybko odpływa i łatwo stracić równowagę :)

   Usuń
  2. Bardziej mi chodziło o uciskanie żyły głównej dolnej. PATKA :)

   Usuń
  3. Wiem, ale wierz mi, że ciało jest tak fajnie skonstruowane, że jeżeli coś robisz nie tak, to od razu odczuwasz dyskomfort :D

   Usuń
 3. Sporo tego jest, ja w 3 ciążach nie miałam badanych piersi, ani ph wydzieliny, położniczych badań też nie miałam( poza patologią ciąży i porodówką) ale to się ciągle zmienia.
  Mam nadzieję, że przyszłym Mamom pomoże bo fajnie to zebrałaś w całość.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja robiłam wszystko oprócz testu PAPP-A i potrójnego HCG, ten zalecany jest kobietom po 35 roku życia w celu określenia ryzyka m.in. Zespołu Downa. Resztę robiłam. Boryska urodziłam szczęśliwie 3 tygodnie przed terminem ze względu na słabe KTG mój doktor skierował mnie od razu do Lublina i tam po 3 dniach ordynator zarządziła poród. Gdyby nie te decyzje lekarzy nie wiadomo jakby to się potoczyło. Do dziś pamiętam słowa pani ordynator na moje (Ale jeszcze mam prawie miesiąc do terminu) "Nie ma na co czekać. Chce pani urodzić żywe dziecko". Dlatego uważam, że wybór lekarza prowadzącego i szpitala, to wybór kluczowy.
   Też mam taką nadzieję :)

   Usuń
 4. No widzisz, a ja jak zaszłam w pierwszą ciążę, to absolutnie nikt mnie o suplementacji i kwasie foliowym nie poinformował. Dopieor jak sobi ew jakiejść mamusiowej prasie wyczytałam, to P doktor oznajmiła : Jak Pani chce, to może Pani brać. heh. Lekarze;)
  Pozdrawiamy
  Monika&Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uważam, że zawsze warto chuchać na zimne i jeśli możemy zrobić coś co zmniejsza jakiekolwiek ryzyko, to lepiej to robić. W ogóle to jestem za prowadzeniem kampanii społecznych szczególnie w liceach kiedy dziewczyny są w wieku, że tak brzydko powiem rozrodczym, bo kwas foliowy można brać stale i nie szkodzi, a najważniejsze są pierwsze tygodnie ciąży. :)

   Usuń