24 paź 2015

Jak ustrzec dziecko przed molestowaniem seksualnym? 6 kroków, które pomogą Ci się dobrze przygotować.

Nie ma trudnych tematów jeśli tylko dobrze się do nich przygotujesz. Co piąte dziecko jest ofiarą molestowania seksualnego. Statystyki są przerażające. Najczęściej sprawcami są osoby z najbliższego otoczenia. Jak nauczyć dziecko rozpoznawać zagrożenia i ustrzec przed molestowaniem? To wcale nie musi być takie trudne! Rodzicu przeczytaj!

Na nasze dzieci czyha na prawdę wiele zagrożeń. Jednak nie powinniśmy milczeć. Świat jest piękny, ale ludzie bywają okrutni. Może to smutne, ale prawdziwe. Nigdy nie myśl, że Twojego dziecka to nie dotyczy, bo może to spotkać każdego. Molestowanie, gwałty, porwania, dokuczanie, mobing... Czy spotka to Twoje dziecko w dużej mierze zależy od Ciebie. 1. Dziecko musi wiedzieć, że ma prawo decydować, że może powiedzieć NIE!

Prawo decydowania i prawo sprzeciwu, to święte prawo. Jeśli Twoje dziecko czegoś nie chce (w granicach zdrowego rozsądku), pozwól mu. Uległe i grzeczne dzieci to marzenie nie tylko dla rodziców, ale i idealne ofiary. Dziecko nauczone asertywności w niekomfortowej sytuacji będzie potrafiło się sprzeciwić, obronić. Samo wyznacza pewne granice odczuwa wolność osobistą i wie, że nikt tych granic przekroczyć nie może. Wie również, że NIE CHCĘ, wcale nie jest niegrzeczne, bo rozumie, że nikt nie może go do niczego zmusić wbrew jego woli. Jeśli w domu pokazujesz dziecku, że może zdecydować, to jest niewyobrażalnie większa szansa, że nie uwierzy w słowa "Powiem mamie, że byłeś nie grzeczny. Dorosłych zawsze trzeba się słuchać." Bo będzie pewne siebie i tego, że ma prawo sprzeciwu.


2. Rozmowa na temat ciała i ustalanie granic

Taką rozmowę można przeprowadzić na wiele sposobów. Można posłużyć się rysunkami, albo najzwyczajniej nazywając części ciała. Dziecko musi mieć świadomość, że jego ciało jest tylko jego i nikt nie ma prawa go dotykać, bić, ranić, całować ani nawet przytulać jeśli samo tego nie chce. Dzieci trzeba również uświadamiać i to im wcześniej tym lepiej, co to są intymne części ciała. Od maleńkiego ucz dziecko, że intymne części ciała się zakrywa i nie pokazuje nikomu, nawet na basenie, czy plaży. Jeśli Twoje dziecko jest już w stanie samo się umyć, to nie myj go. Jeśli się nauczy być samodzielne, to wszelkie próby dotyku w tych strefach będą dla niego nienaturalne i wywołają sprzeciw. Tłumacz mu, że rozbieranie go przez kogokolwiek, dotykanie lub robienie nagich zdjęć jest złe. Musi znać granice i są pewne miejsca, które myć, dotykać lub oglądać może tylko ono.


3. Nie każ mu nikogo przytulać ani całować jeśli tego nie chce

Dzieciak przytulił babcię, dał wujkowi całusa w policzek. Fajnie, jeśli sam tego chciał. Nic jednak na siłę. Każąc mu to robić, sam pokazujesz, że czasami trzeba schować swoje uczucia w kąt i mimo wszystko zrobić to co dorosły każe. Pamiętaj o zasadzie: Ty dysponujesz swoim ciałem, a dziecko swoim i tego się trzymajmy.


4. Uświadamiaj, że nie wszystkim można ufać

Nie chodzi mi tu tylko o nierozmawianie, czy wsiadanie do samochodu z obcymi. Pamiętaj, że najwięcej potencjalnych pedofilów jest w najbliższym otoczeniu malucha. Uświadom je, że oni też mogą je skrzywdzić, więc nie może z NIKIM NIGDZIE pójść bez Twojej zgody, osobistej zgody. Przestrzegaj, że ktoś kto chciałby je skrzywdzić może go okłamać, że pozwoliłaś. Że jeśli jest samo w domu, to nie może nikomu otworzyć, nawet cioci, koledze taty, czy sąsiadce.


5. Pokaż, że zawsze może na Ciebie liczyć

Dziecko musi czuć, że jeżeli cokolwiek się wydarzy lub czymś się martwi, to może się do Ciebie zwrócić i zostanie zrozumiane. Musi czuć się kochane. Musi wiedzieć, że jeśli Ci o czymś niepokojącym powie, to nie będziesz krzyczeć tylko na spokojnie mu wszystko wytłumaczysz. Takim postępowaniem pokażesz mu, że może Ci zaufać i powiedzieć o wszelkich niepokojach czy nienaturalnych sytuacjach.


6. Pokaż jak się obronić

Przedstaw dziecku w jakich sytuacjach jak powinno się bronić. Że może, a nawet musi krzyczeć, uciekać lub uderzyć jeśli chodzi o jego zdrowie lub życie. Pokaż słabe punkty. Nie jestem zwolennikiem przemocy, ale niestety czasami jest najlepszym rozwiązaniem. Ucz dziecka samoobrony, tłumacz, że bicie jest złe i w jakich przypadkach nie może się do niego stosować. Wytłumacz jednak, że są przypadki, w których konkretny kopniak pomiędzy czyjeś nogi może dać mu dodatkowy czas na ucieczkę i ratunek. Tutaj szczerze mogę polecić dla starszych dzieci i młodzieży zajęcia z Krav Magi. Lepiej być przygotowanym!


Zawarłam tylko 6 kroków, które pomogą Ci uchronić dziecko przed złym dotykiem. Ale pamiętaj, że to nie jest temat na jeden wieczór. Ten temat trzeba wałkować i ciągle do niego wracać, bo tylko wtedy w takiej sytuacji dziecko będzie wiedziało jak się zachować. Uważam, że nigdy nie jest za wcześnie na przygotowywanie dziecka do obrony przed naruszaniem jego wolności. Dlatego nie czekaj, żeby nie było za późno!

8 komentarzy:

 1. To bardzo ważne o czym piszesz. Należy o tym mówić głośno i zwiększać świadomość ludzi w tak trudnych tematach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wielu ludzi boi się o tym mówić, wygodniej jest zamieść temat pod dywan...

   Usuń
 2. Dobrze, że podjęłaś ten temat, może część osób weźmie sobie to do serca i przeprowadzi taką rozmowę.
  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze napisane! Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy widziałaś akcję Fundacji Dzieci Niczyje, która miała miejsce w Kinotece. Sam spot moim zdaniem bardzo mocny oraz trafny w swoim temacie, zresztą od razu Ci go podsyłam: http://www.kampaniespoleczne.pl/kampanie,3554,sekret
  choć moim zdaniem organizowanie takich akcji w miejscu tak publicznym jak kino nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, bo mimo, że niektórym da to do myślenia to wśród odbiorców mogą trafić się osoby z podobnymi doświadczeniami co może powodować różne reakcje. Niemniej jednak temat trudny, ale jak najbardziej trzeba dzieci uświadamiać.

  Patka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rano obejrzę. Fundację oczywiście, że znam. Odwalają kawał dobrej roboty!

   Usuń