20 paź 2015

Jak skutecznie planować tydzień, żeby nie marnować czasu?

Może stwierdzenie, że czas to pieniądz niektórzy uznają za głupi i oklepany frazes, niektórzy zaś wezmą to dosłownie i przeliczą ile zarobią w ciągu godziny swojego życia. Niestety większość frazesów po prostu jest prawdziwa. Tak jest też w tym przypadku.

 
Doba ma tylko 24 godziny, jeżeli śpisz 8 godzin, to zostaje Ci do wykorzystania tylko  16. Jeśli pracujesz na etacie, to kalkulacje są proste. Ale jak wykorzystać względnie wolny dzień, żeby przeznaczyć go na obowiązki, rozwijanie się czy relaks? Mam dla Ciebie kilka tipów, żeby łatwiej było Ci wykorzystać czas jakim dysponujesz!1. Zapisuj co planujesz

Może to błahe, ale jeżeli zapominasz ciągle o pewnych sprawach lub odkładasz je na potem, to potem masz tylko więcej na głowie i pojawia się problem: kiedy? Czasu cięgle mało, a deadline goni. Dlatego jeżeli masz jakieś obowiązki, niezależnie czy stałe czy nie - zapisuj, żeby o niczym nie zapomnieć.
Porządki w mieszkaniu? Proste! W poniedziałek generalne porządki, we wtorek okna, a co czwartek zmiana pościeli... Rozplanowanie wszelkich obowiązków pozwala Ci nieco odetchnąć, bo jednorazowo jest mniej do zrobienia. Masz sprawy na mieście? Proste! Rozplanuj je tak, żeby nie krążyć w tą i z powrotem, ale staraj się, żeby cele na konkretny dzień były w miarę blisko siebie. Takie planowanie długoterminowe pozwala zaoszczędzić czas chociażby na dojazdach. Masz do zrobienia coś co zajmie Ci więcej czasu, ale nie musi to być na już? Usiądź spokojnie i sprawdź kiedy będziesz dysponować luźniejszym czasem, żeby znaleźć również czas dla siebie.


2. Dobrze zacznij dzień

Szybki prysznic zamiast długiej gorącej kąpieli jest bardziej orzeźwiający. Włącz ulubioną muzykę na dobry nastrój. Spróbuj również z gimnastyką czy basenem. Sport o poranku daje kopa na cały dzień (pomijając już skutki uboczne jakimi jest lepsze zdrowie). Zaczynając dzień aktywnie spędzisz go aktywniej.


3. Zaplanowane posiłki

To jeden z ważniejszych punktów, którego nie powinniśmy pomijać, a niestety często pomijamy. Dobrze skomponowane śniadanie, jak i zaplanowanie innych posiłków, to lepszy metabolizm i więcej energii. Jeśli wiesz, że długo będziesz poza domem, zamiast spędzać czas z rana czytając prasę, przygotuj jedzenie na czas, w którym będziesz zajęty. Kto powiedział, że nie możesz zapakować sobie lunchu i obiadu w pojemniki? Po pierwsze pozwoli Ci to uniknąć podjadania niezdrowych przekąsek, po drugie zaoszczędzisz czas czekając na żarcie na mieście.


4. Ustal priorytet swoich zadań

Planując zadania ustaw je według priorytetu. Jeżeli najpierw wykonasz najważniejsze czynności zaoszczędzisz sobie stresu, że się z nimi nie wyrobisz. Nadmierny stres nie sprzyja efektywności w pracy, bo rozprasza. Nie zrobisz czegoś dobrze jeśli ciągle będziesz myśleć o czymś innym.


5. Rób przerwy w pracy

Żeby praca była efektywna, musisz pamiętać o odpoczynku, bo ciągłe zmęczenie nie wpływa korzystnie na wykonywanie obowiązków. Popracuj godzinę lub dwie i zrób sobie przynajmniej 20 minut przerwy. To działa!


6. Zaplanuj sobie jeden dzień bez większych obowiązków

Po co? Po to, żeby móc spokojnie zaplanować kolejne dni, spędzić czas z rodziną, pojechać do spa lub zwyczajnie nabrać sił na kolejny tydzień pracy.

4 komentarze:

 1. Planowanie to podstawa, jedni potrzebują kalendarza, inni robią notatki na karteczkach a jeszcze inni w telefonie. Lubię rano przy kawie, spisać zakupy i sprawy typu pralnia, szewc. Zawsze planuję, chociaż przy mojej pracy, czasami po południe idzie w łeb, bo siedzę o 3 godziny dłużej niż planowałam, wtedy sprawy popołudniowe przechodzą na dzień następny. Generalne sprzątanie zawsze mam rozplanowane, nie jestem zmęczona, i wszystko mam zrobione przed czasem np. świąt, i wtedy odpoczywam. Dobrze jest mieć choć raz w tygodniu 1 godzinę tylko dla siebie, zrelaksować się, poczytać, pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy małych dzieciach jest jeszcze gorzej z planowaniem. Ale jak planuję to staram się zawsze uwzględnić wszelkie przesunięcia w czasie. Dzięki temu chociaż mam wrażenie, nawet jak błędne, to je mam, że panuję nad swoim życiem :D

   Usuń
 2. Niestety w dzisiejszym zaganianym świecie bez planowania, terminarza i karteczek nie przetrwała bym, choć wydaje mi się, że ciągle coś do zrobienia jest, ale łatwiej to ogarnąć, jak sobie człowiek w punktach wypisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że łatwiej! Przynajmniej o niczym się nie zapomni ;)

   Usuń