6 lip 2015

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Temat myślę jak najbardziej na czasie, bo w czasie letnich szaleństw o wypadki nie trudno. Przeczytaj! A być może to Ty uratujesz czyjeś życie!

Lato, upały, woda i wiele innych niebezpieczeństw. Na plaży masz nadzieję, że w razie potrzeby jest gdzieś ratownik i zauważy jeśli zaczniesz się topić, ale nie wszędzie możemy liczyć na fachową pomoc. Broń Boże nie namawiam do skakania do Wisły za kimś kto i Ciebie najprawdopodobniej pociągnie ze sobą na dno, ale mówię o pomocy w sytuacji kiedy możemy bez problemu jej udzielić bez narażania naszego życia lub zdrowia. Jeśli chcesz być zdolny do udzielenia pomocy, to pamiętaj, że czas ma ogromne znaczenie i w sytuacji kiedy komuś będzie potrzebny oddech ratujący życie lub jakakolwiek inna pomoc przedmedyczna, to nie będzie czasu na czytanie broszurek jak poprawnie się do tego zabrać. 
Dlatego zachęcam, zapoznaj się z podstawami już teraz, bo potem może być już za późno!

źródło

Zasady:

Zadbaj o bezpieczeństwo - oznakuj miejsce wypadku, jeśli chodzi o zdarzenie drogowe; jeśli poszkodowany ma drgawki, usuń niebezpieczne przedmioty; zadbaj o bezpieczeństwo swoje, poszkodowanego i miejsca.

Sprawdź czy poszkodowany reaguje, czy ma świadomość.
Jeśli reaguje zapytaj, to zostaw go tak jak go zastałeś i wezwij pomoc jeśli jest taka potrzeba (pozostań do przyjazdu karetki z poszkodowanym i obserwuj).
Jeśli nie reaguje, zawołaj pomoc, udrożnij jego drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy. Sprawdź czy nie ma nic w buzi. Upewnij się czy oddycha prawidłowo.
Jeśli podejrzewany jest uraz kręgosłupa nie należy zmieniać pozycji głowy!

Jak sprawdzić czy poszkodowany oddycha prawidłowo?
1. Oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej
2. Nasłuchuj nad ustami szmerów oddechowych
3. Spróbuj wyczuć ruch powietrza na swoim policzku
4. Poświęć na to nie więcej niż 10 sekund.
Jeśli oddycha prawidłowo, to ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wezwij pomoc i cały czas oceniaj oddech.

źródło


RKO

Jeśli poszkodowany nie oddycha prawidłowo, to wezwij pomoc lub poproś o to kogoś innego i przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

30 uciśnięć klatki piersiowej : 2 oddechy ratownicze
Jak uciskać?
1. Uklęknij obok poszkodowanego,
2. Ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym i spleć palce
3. Pochyl się nad nieprzytomnym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4-5 cm,
4. po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100/min (nieco mniej niż 2 uciśnięcia/s).

Po wykonaniu 30 uciśnięć udrożnij drogi oddechowe, zaciśnij skrzydełka nosa używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole poszkodowanego, unieś żuchwy, pozostaw usta delikatnie otwarte. Weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami. Powoli wdmuchuj powietrze do ust poszkodowanego. Upewnij się czy klatka piersiowa się unosi. Po wydechu klatka piersiowa powinna opaść. Powtórz dwa razy.
Jeśli oddech nie wraca kontynuuj resuscytację do przyjazdu ratowników medycznych.

A co jeśli klatka się nie unosi?
Upewnij się, czy w jamie ustnej nie ma żadnych przedmiotów i czy drogi oddechowe są drożne.

źródło

RKO u niemowląt i dzieci


RKO - niemowlę do 1 roku życia:

5 oddechów ratowniczych : 30 uciśnięć klatki piersiowej
Uciskaj jeden palec poniżej linii sutkowej na głębokość 1.5 - 2.5 cm z częstotliwością 100 uciśnięć na minutę.


RKO - dziecko od 1 roku życia do ok 8 roku życia:
5 oddechów ratowniczych : 30 uciśnięć klatki piersiowej

Uciskaj  jeden palec powyżej dolnej linii mostka na głębokość 2.5 - 3.5 cm z częstotliwością ucisku: 100 na minutę.

źródło


Zadławienie

Jak rozpoznać, że drogi oddechowe są zatkane?
Dziecko często w takiej sytuacji łapczywie próbuje złapać powietrze, wytrzeszcza oczy, szeroko otwiera buzię, zaczyna sinieć / mdleć, łapać się za gardło lub panikować.

Co robić?
U dzieci poniżej pierwszego roku życia należy rozpocząć klepanie po plecach  i uciskanie klatki piersiowej.
Dziecko należy położyć na swoim przedramieniu lub nogach twarzą do dołu, przytrzymując główkę w dłoni i klepnąć podstawą drugiej dłoni między łopatkami. Jeśli drogi oddechowe dalej są zatkane trzeba wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej.
Należy stosować naprzemiennie do wyplucia ciała obcego.
Jeśli dziecko straciło przytomność należy zacząć stosować samo RKO.

5 klepnięć w plecy : 5 ucisków klatki piersiowej

Jeśli jesteśmy w stanie usunąć ciało obce, należy to zrobić od razu, ale tylko jeśli mamy pewność, że nie wepchniemy go dalej. 

U dzieci mających rok i starszych – chwyt Heimlicha.
W przypadku dziecka przytomnego należy stanąć za jego plecami i objąć je w talii. Jedną dłoń zginamy w pięści i przyciskamy od strony kciuka do brzucha dziecka mniej więcej między pępkiem a mostkiem. Drugą dłonią obejmujemy swoją pięść, przyciskamy ją do brzucha dziecka i wykonujemy jednoczesny zdecydowany ruch do środka i do góry. Powtarzamy ruch do góry do momentu wyplucia przez dziecko ciała obcego.
W przypadku dziecka nieprzytomnego nie wykonujemy chwytu Heimlicha, tylko kładziemy dziecko na ziemi i rozpoczynamy RKO.

źródło

Krwawienie

Zazwyczaj krwotok można zatamować uciskając miejsce krwawienia. Ranę oczywiście należy przemyć i opatrzyć. Jeśli krwawienie ciężko jest zatamować należy założyć opaskę uciskową i zgłosić się po pomoc. Niekiedy może również okazać się konieczne założenie szwów, a przy płytszych skaleczeniach można użyć specjalnych plastrów Steri-Strips.


Urazy głowy

Urazy głowy dzielą się na urazy czaszki oraz urazy mózgu. O ile te pierwsze zazwyczaj są niegroźne, to urazy mózgu mogą kończyć się tragicznie.

Jak objawiają się urazy mózgu?
1. Dezorientacja, senność
2. Problemy z oddychaniem
3. Zezowanie, nierówność źrenic
4. Wymioty
5. Blednięcie
6. Wyciek płynów z ucha
7. Drgawki
8. Problemy z utrzymaniem równowagi

Jeśli poszkodowany uderzył się w głowę i stracił przytomność należy niezwłocznie rozpocząć RKO oraz wezwać pomoc (jeśli podejrzewacie uraz szyi nie ruszajcie poszkodowanego i poczekajcie na przyjazd służb medycznych).
Po wypadku należy przez 24 godzinny obserwować poszkodowanego. 


Drgawki 

Najpierw należy sprawdzić drożność dróg oddechowych, położyć poszkodowanego na podłodze na boku, tak by język swobodnie mógł wypaść z ust, a płyn jeśli jakiś znajduje się w jamie ustnej wylać. Zadbaj o to, żeby koło głowy nie leżały żadne przedmioty, o które głowa może uderzyć.
Po ataku warto najpierw zastosować okres obserwacji. Jeśli działoby się coś niepokojącego to należy skontaktować się z lekarzem.


Oparzenia.

I stopnia – np. słoneczne – mało bolesne i nie wymagające leczenia,
II stopnia – pęcherze, obrzęki i schodząca skóra – bardzo bolesne,
III stopnia – uszkodzenia wewnętrznej warstwy skóry i możliwe zniekształcenia jej zewnętrznej warstwy.
W przypadku wystąpienia oparzenia należy niezwłocznie schłodzić poparzone miejsce poprzez zanurzenie w zimnej wodzie przez okres około 20 minut. Jeśli na skórze nie pojawiły się żadne bąble pozostawiamy miejsce pod obserwacją. Jeśli jednak skóra pokryła się pęcherzami, bądź jest zwęglona należy za miejsce nałożyć maść antyseptyczną i luźny opatrunek oraz udać się do lekarza. Można podać środek przeciwbólowy.

źródło

Zatrucia u dzieci

Jeśli zobaczysz, że dziecko połknęło niebezpieczną substancję natychmiast zadzwońcie pod 112 i zastosuj się do zaleceń służb medycznych (np. nie zawsze wymioty są właściwym rozwiązaniem). Zazwyczaj właściwym antidotum okazuje się kilka szklanek wody bądź mleka. Nie rób nic na własną rękę. Środki żrące po wywołaniu wymiotów wywołają jeszcze większe szkody!


Urazy oka

W przypadku dostania się do oka ciała obcego konieczne jest przepłukanie oczu (np. letnią wodą). W tego typu sytuacji mogą przydać się maści z dodatkiem antybiotyku (uraz mógł spowodować infekcję), warto więc zasięgnąć konsultacji lekarskiej.


Urazy nosa

Zazwyczaj przy złamaniach wystarczy okład z lodu zmniejszający opuchliznę. Jeśli jednak nos przekrzywił się w którąś stronę lub jeśli uraz powoduje problemy w oddychaniu, wówczas warto zgłosić się do lekarza.
Do częstych urazów nosa szczególnie u dzieci należą także znajdujące się w nim ciała obce. Można spróbować ciało obce wyciągnąć pęsetą, ale trzeba uważać, żeby nie wepchnąć go głębiej. Można spróbować ciało obce ssakiem, lub kazać dziecku mocniej dmuchnąć tą dziurką, która jest zatkana. Jeśli to nie pomoże, potrzebna będzie interwencja laryngologa.
Krwawienie z nosa, to kolejna z częstych dolegliwości. Przy krwawieniu z nosa należy pochylić się do przodu, uciskać nozdrza około 10 minut (można nasączyć wacik wodą utlenioną i włożyć do nosa). Jeśli krwawienie nie ustępuje należy uciskać miejsce tuż pod nozdrzami. Jeśli krwotok nie ustępuje należy zgłosić się na izbę przyjęć.

Ukąszenia i ugryzienia owadów

Ukąszenia owadów mogą być niebezpieczne poprzez infekcję jaką wywołają w miejscu ukłucia, bądź reakcję alergiczną.
Pszczoła po ukąszeniu zostawia w skórze żądło oraz woreczek z jadem. Najpierw należy usunąć woreczek z jadem (po prostu zdrapać go ze skóry), a następnie pęsetą usunąć żądło. Osy i szerszenie nie zostawiają żądeł po ukąszeniu.

Reakcja alergiczna (około godziny od ukąszenia) i objawia się: 
1. Spuchniętymi dłońmi i powiekami,
2. Ospałością, 
3. Trudnościami z oddychaniem,
4. Rozległą wysypką.

W takiej sytuacji należy dziecku podać lek antyhistaminowy i niezwłocznie udać się do lekarza.

Kleszcza trzeba usunąć ze skóry. Należy przemyć miejsce ugryzienia wacikiem nasączonym spirytusem, a następnie złapać kleszcza tak blisko skóry, jak to jest tylko możliwe i spokojnym ruchem do góry spróbować go usunąć (nie ściskamy ani nie wykręcamy).

źródło


Złamanie kości
    W przypadku urazu mechanicznego kości należy stosować metodę w skrócie określaną mianem LUPU: lód – ucisk – podniesienie – unieruchomienie (spowalniają one krwawienie wewnątrz stawu, czy mięśnia). Lód należy trzymać przez co najmniej 20 minut, a kończynę unieść na ok. 15 cm. Jeśli podejrzewamy złamanie należy ją unieruchomić i udać się na Izbę Przyjęć.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz