27 cze 2015

To już koniec! Co dało mi karmienie piersią? Jakie są wady płynące z karmienia naturalnego?

Jak już ostatnio pisałam karmienie piersią ostatnio nie szło nam zbyt dobrze.
W poniedziałek po pracy kupiłam pierwsze mleko modyfikowane i nakarmiłam ostatni raz piersią. Wróć! Próbowałam nakarmić piersią. A skończyło się na pierwszej butli z mieszanką.
Została mi jeszcze walka z laktacją, a potem. No właśnie! Co dało mi karmienie piersią? Jakie są jego wady?

Piersią karmiłam rok i dwa tygodnie. Bywało różnie. Zazwyczaj karmienia były chwilą dla nas sam na sam, czasami w miejscach publicznych. Czasami było to karmienie, czasami usypianie, czasami gryzienie...
Korzyści płynące z karmienia piersią już opisywałam w tym i w  tym poście.
Główną zaletą jest przede wszystkim wygoda, bo pokarm masz zawsze przy sobie i nie musisz się o nic martwić, z drugiej strony nie martwisz się również co tak na prawdę je Twoje dziecko. Korzyści jest na prawdę dużo i zachęcam do przeczytania obydwu artykułów jeśli stoisz przed wyborem czy karmić naturalnie czy sztucznie.

Oprócz zalet karmienie jak wszystko ma też swoje ciemne strony. W większości przypadków dolegliwości i obciążenia związane są mniejsze niż niewygoda przy bawieniu się w gotowanie butelek i przygotowywanie mieszanki.
Wady karmienia piersią:

Bolące piersi, pogryzione brodawki, zapalenia

To częste problemy, z którymi borykają się mamy karmiące. Dzieci nawet te, które nie mają jeszcze zębów potrafią zrobić krzywdę, pogryźć a nawet naderwać brodawkę. Jeszcze gorzej kiedy dziecko ząbkuje. Zazwyczaj po pewnym czasie wszystko wraca do normy, ale nie zawsze. Ból może pojawić się również z powodu przepełnienia. Te zaś czasami kończą się zapaleniem. Paskudna sprawa!


Nie możesz spać na brzuchu

Po pierwsze z powodu niewygody, bo piersi są za duże. Po drugie, bo zgniatając je możesz nabawić się zapalenia piersi. 


Konieczność stosowania wkładek laktacyjnych

Szczególnie na początku, bo pokarm często sam wypływa. Awaryjnie lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy komplet do torebki, chyba, że chcesz chodzić z dwiema plamami na bluzce.

Skóra robi się rzadsza, mniej jędrna

W tym czasie o piersi trzeba wyjątkowo dbać, żeby po kilku miesiącach/latach nie okazało się, że zostaną dwa "naleśniki". Niestety, ale skóra się rozciąga, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie i dieta bogata w tłuszcze.


Nie wiesz jak piersi będą wyglądać po zaniknięciu pokarmu

Mogą być ładniejsze, większe i bardziej kobiece, ale mogą równie dobrze składać się po skończeniu karmienia z praktycznie samej skóry. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie były obwisłe miękkie biustonosze pochowaj głęboko w czeluściach szuflad i zaopatrz się w sztywne i dobrze dobrane do kształtu i rozmiaru najlepiej u brafitterki.


Ograniczenia - używki, dieta, leki

Używki są zakazane szczególnie przy małym dziecku. Jeśli dziecko jest już starsze możemy sobie raz na jakiś czas pozwolić na wypicie piwa, ale po wypiciu alkoholu (w małych ilościach) nie wolno karmić przynajmniej 2-3 godziny. Mleka wcale nie trzeba później wylewać. Tak jak usuwa się sam z naszej krwi, tak sam usuwa się z pokarmu. Dieta powinna być zbilansowana, żeby dostarczać i dziecku i sobie wszystkich niezbędnych składników. Przyjmowanie leków obowiązkowo musi być skonsultowane uprzednio z lekarzem.


Nie możesz się intensywnie odchudzać

Spalając tkankę tłuszczową uwalniamy do krwioobiegu toksyny w nim zawarte. Z krwi przechodzą do pokarmu, dlatego odchudzanie nie powinno być zbyt intensywne.


Możesz stracić zęby

Są to ekstremalne przypadki, częściej zdarzają się po prostu ubytki. Odpowiednio zbilansowana dieta może nas przed tym uchronić. Te ekstremalne przypadki się jednak zdarzają. Produkcja pokarmu pochłania dużą ilość składników odżywczych i witamin z organizmu mamy. Szczególnie bolesne może okazać to się właśnie dla zębów i kości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz