30 maj 2015

Możesz jeść węglowodany na noc i nie utyć!? #MityDietetyczne vol.1

"Nie jedz na noc węglowodanów, bo przytyjesz!"
"Żeby schudnąć, przed snem jedz białka!" 

źródło

Takie nagłówki najczęściej pojawiają się w kolorowych czasopismach czy poradnikach. To bzdura. Są to informacje powtarzane niczym podania ludowe i tak jak owe nie mają swego potwierdzenia w nauce i realiach. Jedz węgle! Mówię jak jest! Jak Max Kolonko, zatem czytaj dalej!
1. Metabolizm w czasie snu jest nieco szybszy niż w ciągu dnia. U osób aktywnych jeszcze bardziej.
Tego nie piszą w poradnikach, w owych zazwyczaj piszą, żeby przed snem 4 godziny głodować.

2. Osoby spożywające węglowodany przed snem szybciej redukują tkankę tłuszczową od osób spożywających produkty białkowe (przy zachowaniu takiego samego bilansu kalorycznego w ciągu dnia). Ciekawe, co?

To są dwie prawdy i możecie o tym szerzej przeczytać u Maćka z jaktrenowac.blog.pl. W tym wpisie chciałam właśnie się podzielić moim odkryciem jego bloga. Post bardzo ciekawy, bo na prawdę wiele osób w tym temacie się myli. Zatem polecam do poczytania!

źródło

A dlaczego, więc ludzie uważają, że jedząc węglowodany na noc przytyją?
Białka dużo wolniej są trawione i na dłużej zostawiają uczucie sytości. Węglowodany trawione krócej sprzyjają nocnemu objadaniu się i tak w tej sytuacji na pewno nie schudniemy. Jedząc na kolację węglowodany prędzej obudzimy się głodni, ale to nie one odpowiadają za naszą oponkę, ale obżeranie się. Niezależnie od pory dnia czy nocy nasz organizm tak samo trawi różne produkty, nieprawdą jest, że węglowodany nocą trawi gorzej od białek. Metabolizm wcale nie spowalnia na tyle, żeby jedzenie 4 godziny przed snem było korzystniejsze od jedzenia na 5 minut przed nim. Dłuższe niejedzenie przed snem zazwyczaj po prostu powoduje większy deficyt kaloryczny, bo jakiś posiłek w końcu omijamy. W praktyce powoduje, to utratę na wadze, ale na dłuższą metę nie jest dobrą i skuteczną metodą odchudzania, bo metabolizm znacznie spowalnia. 2 komentarze:

  1. Zawsze myślałam, że węgle nocą tuczą, ale jak widać wiele jeszcze nie wiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też do niedawna tak myślałam. Nie jesteś jedyna! :)

      Usuń