28 kwi 2015

Jaki rower kupić dziecku?

Jeśli stoisz przed wyborem jaki rower kupić swojemu dziecku, to dobrze trafiłeś/aś! Specjalnie dla Ciebie przygotowałam kilka cennych wskazówek pomocnych przy wyborze odpowiedniego egzemplarza. Co nieco o rowerkach biegowych i tradycyjnych, jaki rozmiar wybrać, co z dodatkami oraz jak ustawić wysokość siodełka. A może Ty chcesz się podzielić swoimi uwagami i doświadczeniem? Jeśli tak, to koniecznie zostaw komentarz!

źródłoJak wybrać rower?

1. Jaki rodzaj rowerka kupić?

To pierwsza rzecz jaką powinniśmy ustalić. Możemy kupić rower biegowy lub rower z pedałami.


Rowerek biegowy


źródło
Rowerek biegowy przeznaczony jest dla dzieci od 2-4 lat. Z niemieckiego nazywany laufradem.
Charakteryzuje się brakiem całego układu napędowego, co sprawia, że jest wyjątkowo lekki.
Jest świetnym wprowadzeniem do nauki jazdy, ponieważ jest szybki i dziecko się na nim nie męczy tak jak na tradycyjnym. Może jechać dużo szybciej wkładając w to dużo mniej siły. Jako, że pozbawiony jest kółek bocznych, zmusza dziecko do większej koncentracji na wykonywanej czynności, uczy sprawnego manewrowania kierownicą i utrzymywania równowagi. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w tylni hamulec lub miejsce na nóżki.

O czym pamiętać wybierając rowerek biegowy?
Przede wszystkim, żeby był odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka, ewentualnie z możliwością regulacji wysokości. Zbyt nisko osadzone siodełko może powodować lub pogłębiać już istniejące wady postawy. Rowerek biegowy musi być na tyle wysoki, żeby dziecko nie było zmuszane do skrzywiania kolanek do środka. Spotkałam się zarówno z wieloma pozytywnymi opiniami jak i negatywnymi. Jeśli jednak mamy kontrolę nad tym jak dziecko jeździ i zwracamy uwagę na wszelkie nieprawidłowości, myślę, że jesteśmy w stanie szybko je wychwycić i unikniemy ujemnych skutków.


Rowerek tradycyjny z pedałami

źródło

Rowerek z pedałami jest odpowiedni dla dzieci, które są na tyle duże, że będą potrafiły same pedałować.
Są rowerki trójkołowe i rowery tradycyjne, do których można doczepić boczne kółka. 
Najlepsze są te z doczepianymi kółkami. A dlaczego? Bo pierwsze primo kółka można w każdej chwili odczepić, a po drugie primo inaczej przekłada się siła na jeden a inaczej na ten drugi. Skoro dziecko będzie jeździć jednośladem, to po co mu tę naukę utrudniać?
Pamiętajmy jednak przy wyborze rowerka, że im rowerek cięższy, tym ciężej dziecku jechać. 


2. Jaki rozmiar do jakiego wzrostu?

źródło

Naukę jazdy na rowerze może rozpocząć już 2 letnie dziecko, choć muszę przyznać, że widziałam śmigające na rowerkach biegowych już półtoraroczniaki. Jeśli kupisz 2 letniemu maluchowi rowerek z pedałami, to nastaw się na to, że najprawdopodobniej większość jazdy będziesz dzieciaczka pchać. Dla takich maluchów, żeby jeździły samodzielnie lepsze są jednak laufrady. 
Jeśli jednak zdecydujesz się na pedały, to koła w pierwszym rowerku powinny mieć 12".
Dziecku 4 letniemu można już kupić rowerek na kołach 16". Powyżej 110 cm wzrostu 20", powyżej 120 cm - 24", a powyżej 145 cm - 26".
Drugim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest rozmiar ramy. Obydwie wielkości - koło i rama zależne są oczywiście od długości nogi dziecka.
Jeśli wskakujecie już na rower z 20" kołami sprawdź długość nóżki. 
Dla nogi o długości 54 cm odpowiednie będzie koło 20" i rama 11".
Dla nogi 57 cm - koło 20" i rama 12".
Dla nogi 59 cm - kolo 20" i rama 13".
Dla nogi 66 cm - koło 24 i rama 14".
Dla nogi 69 cm - koło 24" i rama 15".


3. Na jakiej wysokości powinno być siodełko?

źródło

No właśnie jak sprawdzić czy jest na odpowiedniej wysokości? Są co najmniej dwa sposoby.

Pierwszy, prostszy, szybszy i na oko, a raczej na stopę, to sprawdzenie czy stopa ułożona jest odpowiednio do podłoża. Jedna stopa ustawiona na pedale, noga lekko zgięta w kolanie. U młodszych dzieci druga stopa powinna stać na płasko, noga w kolanie prosta. U dzieci starszych zaś noga powinna stać na połowie stopy.

Druga metoda, to metoda "ramieniowa".
Dziecko, któremu dobieramy wysokość siodełka musi oprzeć swą pachę na siodełku i opuszczoną swą ręką znad siodełka próbuje dosięgnąć środka tarczy zębatki, czyli miejsca, gdzie jest osadzony pedał. Środkowy palec powinien dosięgać środka zębatki.


4. Co z dodatkowego wyposażenia powinien mieć rowerek?
źródło

Rowerki dostępne na rynku są na prawdę bardzo różne i mają różne wyposażenie. Rowerek obowiązkowo musi posiadać sprawne i dobre hamulce oraz odblaski. Fajnie jeśli ma blokadę skrętu kierownicy, bo wtedy jest mniej wywrotny. Przerzutki dla najmłodszych są całkowicie zbędne, mogą utrudniać naukę jazdy i rozpraszać dziecko. Z przerzutkami zaczekajmy aż dziecko będzie sobie dobrze radziło z jazdą na dwóch kółkach. 
Z dodatkowego wyposażenia może przydać się: do nauki jazdy oraz do pchania zmęczonego pedałowaniem dziecka pchacz, koszyk, do którego możemy wrzucić picie/kanapkę/zabawkę, błotniki i dzwonek. Do obowiązkowych gadżetów, ale nie rowerka tylko małego rowerzysty należy kask! Zadbaj o to aby Twoja pociecha w trakcie jazdy była bezpieczna. Jeśli uczy się jeździć na dwóch kółkach koniecznie dokup ochraniacze na łokcie i kolana!

Udanych zakupów!


3 komentarze: