9 kwi 2015

7 powodów dlaczego 4 lata to dobry czas na rodzeństwo!

Już jutro mija 10 miesięcy kiedy na świecie jest nasze drugie dziecko. Mija 10 miesięcy kiedy Aurelka ma brata. Śmiało mogę stwierdzić, że 4 lata to dobra różnica wieku. Dlaczego?
Mam swoich 7 powodów, żeby tak uważać. Czytaj dalej, to się przekonasz!To idealny czas, bo:


1. Starsze dziecko już dużo rozumie 

I dzięki temu, że dużo rozumie, łatwiej jest pozbyć się paskudnego uczucia zazdrości. Oczywiście o ile młodsze dziecko nie jest faworyzowane, a starsze odstawione na dalszy plan, nawet jeżeli nasze możliwości pozwalają nam poświęcać mu czas. 4 latkowi można już wytłumaczyć wiele kwestii związanych z rozwojem i potrzebami nowo narodzonego brata czy siostry.Takiemu dziecku na pewno jest łatwiej zrozumieć, że niestety młode samo się nie nakarmi i przewinie niż dwulatkowi. A to, że większą część czasu mama czy tata musi mu poświęcić wcale nie oznacza, że starsze jest już zbędne i niekochane.
Ponadto łatwiej mu zrozumieć wyrażenie wspólne zabawki.


2. Starsze dziecko może pomagać nam w obowiązkach

Może pomagać nam już nie tylko w domu , ale i przy młodszej latorośli. Czterolatek już doskonale radzi sobie ze sprzątaniem swoich zabawek. 
Pomoże w czasie przebierania niemowlęcia, wyniesie brudne pampersy do kosza na śmieci, poda chusteczki, umyje maleństwu brzuszek i główkę. 
Jest na prawdę mnóstwo czynności, w których może nam pomóc. 
Ma to też swoje plusy z punktu widzenia wychowania starszego dziecka. Plusy zarówno pod względem obowiązkowości jak i czucia się potrzebnym. 


3. Starsze dziecko troszczy się o młodsze

Czterolatek rozumie bardziej niż chociażby trzylatek, że na niemowlę czyha wiele niebezpieczeństw. 
A zanim młodsze ukończy te kilka miesięcy i stanie się super mobilne będzie już prawie pięciolatkiem. 
Jak trzeba przypilnuje, żeby maluch nie wchodził na schody czy krzesło, żeby nie wkładał małych przedmiotów do buzi, żeby nie przytrzasnął sobie paluszków szafką. 
A jeżeli już do któregoś z powyższych dojdzie, to niebezpieczny przedmiot zabierze z rączek. Ba! Z buzi wyciągnie nawet. Od szafki czy schodów odciągnie, żeby nie wiem co nawet i za nogi. W ostateczności nie radząc sobie z małym rozbujnikiem nań krzyknie, albo zawoła MAMA! Niebezpieczeństwo zażegnane!


4. Starsze dziecko lepiej rozumie emocje

Jeśli maluch płacze, to rozumie, że coś mu jest nie tak. Że wcale nie jest rozwydrzone i niegrzeczne. Prędzej będzie się starało rodzeństwu pomóc niż gdyby samo było maleńkie. 
I tak przyniesie zabawkę, porobi głupie miny, poskacze, pośpiewa, poklaszcze, da smoczek. 
Powie 'mamo daj mu cysia' pamiętając słowa taty. A jak nic nie poskutkuje powie 'mówiłam, że trudno mieć brata' i będzie starać sie dalej.


5. Starsze dziecko jest bardziej samodzielne

A to ogromna zaleta. 
Nie musimy poświęcać czasu na pomaganie mu w wielu czynnościach, bo doskonale radzi sobie samo. 
Ten czas, którego dzięki temu mamy więcej, możemy poświęcić na zabawę z nim. Starszak będzie bardziej zadowolony i szczęśliwy z wspólnego układania puzzli czy czesania koników niż z karmienia łyżeczką. 
A przy dwójce dzieciaków w jakim by wieku nie były ten czas jest i tak mocno okrojony. 
Dla rodzica samodzielne przynajmniej w tym większym stopniu choć jedno z potomstwa jest ogromną ulgą, bo jak młodsze da, to i na pewno starsze pozwoli odpocząć. A macierzyństwo czy tacierzyństwo to nie lada wyzwanie!


6. Starsze dziecko jest wzorem dla młodszego

Patrząc na powyżej napisane słowa można wywnioskować, że im starsze tym lepsze, bo mądrzejsze. 
Pełzak zawsze będzie brać przykład ze starszego brata czy siostry i tego już nic nie zmieni. 
Zatem jeśli to starsze dziecię będzie wariować, skakać i mazać ściany jest duże prawdopodobieństwo, że młodsze również będzie się tak zachowywać.
4 lata to dobra różnica wieku, bo nie trzeba biegać za dwójką  niewiele myślących maluchów tak jak by było gdyby różnica była mniejsza. Nie ma sytuacji, że jedno ucieka na ulicy a drugie się przewraca i też ucieka. Łatwiej ogarnąć towarzystwo, w którym jak się coś powie, to chociaż jedno posłucha. Wcale nie musi być ciężej.
Może być nawet lżej niż przy pierwszym, bo w końcu mamy małego pomocnika.


7. Pewna istotna kwestia!

 Różnica 4 lat jest dobra, bo oprócz tego, że posiada wiele zalet wystarczająco starszego rodzeństwa, to nie posiada wady. Wady zbyt dużej różnicy wieku, która utrudnia kontakty między rodzeństwem. Różnicy, która sprawiłaby, że dziecko pomimo, że rodzeństwo by miało, to w głębi duszy czułoby się jedynakiem.

A tak na prawdę jeśli drodzy rodzice jesteście gotowi na drugie dziecko, to już jest ten idealny czas ;)2 komentarze:

  1. Jako mama dwójki już dużych dzieci z podobną różnicą wieku zgadzam się z Tobą w 100%, Aga :)

    OdpowiedzUsuń