17 mar 2015

Dziecięca apteczka

Z racji tego, że sezon chorobowy trwa w najlepsze, postanowiłam podpowiedzieć co powinno znaleźć się w dziecięcej apteczce.

Termometr
Termometr to absolutna podstawa i konieczność. Bez wielu rzeczy często można się obejść, bo zawsze można do apteki skoczyć, ale bez termometru żyć się nie da! I nie może to być byle jaki termometr. Musi być przede wszystkim dokładny. Ja bardzo zraziłam się do tych bezdotykowych. Wypróbowałam kilka i żaden nie był tak precyzyjny jak zwykły termometr "pod pachę".

Paracetamol lub Ibuprofen
Paracetamol i Ibuprofen to środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Są one jednym z ważniejszych elementów dziecięcej apteczki. Mogą być w czopkach (działąją najszybciej, ale nie można ich podawać jeśli dziecko ma biegunkę), w tabletkach lub syropie. Tabletki można podawać dopiero większym dzieciom, gdyż u mniejszych istnieje ryzyko zaksztuszenia się.

Środki opatrunkowe
Przede wszystkim plastry i to najlepiej o różnych rozmiarach. Warto mieć również jałowe gaziki i bandaż.

źródło

Środki do dezynfekcji i przemywania
W tym woda utleniona (polecam w żelu), spirytus, inne środki, np. octenisept (z racji tego, że jest w sprayu jak dużo wygodniejszy w użyciu niż zwykła woda utleniona). Przydatna w domowej apteczce jest również sól fizjologiczna, którą bez obaw można stosować do przemywania, np. oczu.

Środki na oparzenia
Przydadzą się nie tylko maści na oparzenia, odparzenia, ale i takie na poparzenia słoneczne jak panthenol.

Leki na dolegliwości żołądkowe
Leki na biegunkę, krople żołądkowe i leki na zaparcia, np. czopki glicerynowe lub laktuloza.
Dodatkowo warto mieć preparat probiotyczny w razie biegunki w celu uzupełnienia dobrych bakterii.

Żelowe okłady
Żelowe okłady przydadzą się na wszelkie stłuczenia. Schłodzone również pomogą w zbijaniu temperatury, a nie zmoczą poduszki dziecka jak mokry ręcznik. Zamiast żelowych kompresów można dostać w aptekach również specjalne woreczki na lód.

źródła

Aromaty / olejki eteryczne
Warto mieć w apteczce balsam, maść lub olejek aromatyczny z mentolem lub eukaliptusem. Intensywne zapachy ułatwiają oddychanie, udrażniają nos i działają przeciwkaszlowo.

Środki do oczyszczania nosa
Dla młodszych dzieci, które jeszcze same nie potrafią noska wysmarkać przydatne a wręcz niezbędne będzie zakupienie odpowiednich przyrządów jak aspirator do nosa. Gruszki osobiście nie polecam. Dla mnie najlepiej sprawdziła się frida, na rynku dostępne są aspiratory podłączane pod rurę od odkurzacza i jest to rewelacyjne rozwiązanie.
Omówiłam po krótce przyrządy, to przejdźmy teraz do płynów.
Na pewno przyda się nie raz zwykła sól fizjologiczna, woda morska w sprayu i krople do nosa zmniejszające obrzęk śluzówki (pamiętajmy jednak, aby ich nadużywać).
Na podrażnioną skórę nosa rewelacyjnie nada się gliceryna, wazelina i maść majerankowa.

źródło

Syrop na kaszel
Z pewnością nie raz przyda się syrop przeciwkaszlowy i syrop wykrztuśny. Jeśli aktualnie jednak nie posiadasz syropku przeciwkaszlowego, nie masz jak wyjść do apteki, a jest Ci potrzebny możesz użyć soku malinowego lub miodu (powyżej 2 roku życia).

Tran i wapno
Przydadzą się na wzmocnienie odporności i poprawę apetytu u dziecka. 
Tran ma bardzo dużo dobrych właściwości, warto go suplementować nie tylko w okresie wzmożonego ryzyka zachorowań.
Wapno dodatkowo działa rewelacyjnie w razie wystąpienia alergii.

źródło

Kremy z filtrem UV
Nawet jeśli słońce nie jest ostre a dziecko na nim nie spędza dużo czasu jest to wyższa konieczność jeśli zależy nam na zdrowiu naszej pociechy. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko zachorowania w latach późniejszych na czerniaka. Jeśli już na temacie czerniaka jesteśmy, to może akurat w zawartości apteczki ich nie ma, ale być zawsze powinny - dobre okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe bardzo często zaczynają się od gałki ocznej, gdyż nie ma ona żadnej naturalnej ochrony.

Pęseta, igła i nożyczki
To obowiązkowe narzędzia, które zawsze w apteczce powinny być. Gołymi rękami drzazgi nie wyciągniesz!

Na ukąszenia i przeciw nim
Środki odstraszające owady, np takie które zawierają DEET jak i środki łagodzące objawy ukąszeń.

Dodatkowo:
Jest też trochę rzeczy bez których można się obejść, ale są pomocne.
Do tych rzeczy należą pipetka, vacum do usuwania kleszczy czy jadu po ukąszeniach, żel na ząbkowanie, patyczki bawełniane "do uszu", parafina ciekła do uszu.

źródłoBrak komentarzy:

Prześlij komentarz