23 lut 2015

Szkoła rodzenia - czy warto?Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy zapisać się do szkoły rodzenia? Nie wiesz czy warto poświęcić na te spotkania swój czas i niekiedy pieniądze? Koniecznie przeczytaj!Krótko i na temat: WARTO!

Ja chodziłam jak byłam w pierwszej ciąży i byłam mega zadowolona. U nas w mieście akurat była wtedy możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań prowadzonych przez doświadczoną położną. Dzięki tym spotkaniom dowiedziałam się wielu rzeczy, między innymi rzeczy o których nie dowiesz się z książek, ale i wiele innych. Idąc do porodu nie bałam się, bo dokładnie wiedziałam co mnie czeka i co z czym się je. Nie bałam się również pielęgnacji noworodka czy karmienia  piersią, a chciałam przypomnieć, że mamą zostałam ledwo ukończywszy 18 rok życia. 
Położna przekazała nam rzetelną wiedzę na temat porodu, więc calutki poród trzymałam się jej rad. Oddychałam tak jak kazała, dzięki czemu dziecko było cały czas dobrze dotlenione. Parłam tak jak kazała, dzięki czemu wszystko poszło sprawnie i bez komplikacji. Nie panikowałam, a cały poród uśmiech nie schodził mi z twarzy, jakbym co najmniej na jakim haju była. Położne w szpitalu były w szoku, że tak młoda osoba, pierworódka może tak spokojnie do tego wszystkiego podchodzić (rodziłam w innym mieście).A oto kilka zalet i korzyści jakie daje nam szkoła rodzenia:


Zaangażowanie partnera
Na szkołę rodzenia można pójść tak na prawdę z każdym: z mężem, partnerem, przyjaciółką, mamą, ciotką... Wedle uznania. Chodzi o to, że w naszą ciążę i poród możemy zaangażować kogoś bliskiego.


Informacje
Położna ze szkoły rodzenia przekazuje wszelkie istotne i mniej istotne informacje. Ich zakres z reguły jest bardzo szeroki. Można się dowiedzieć wszystkiego na temat ciąży, porodu naturalnego, cesarskiego cięcia, połogu i możliwych komplikacji, w tych trzech okresach. Na temat pielęgnacji ciążowego brzuszka i piersi oraz pielęgnacji noworodka i kikuta pępowiny. Na temat możliwych środków antykoncepcji w trakcie karmienia piersią. Na temat wyprawki dla noworodka, wyprawki dla świeżo upieczonej mamy i tego co należałoby spakować do torby do szpitala. Wiedza jak rozpoznać, że to już, lub że dzieje się coś złego oraz co robić w takich sytuacjach.


Ćwiczenia
Na zajęciach ze szkoły rodzenia często położna pokazuje również ćwiczenia, które może wykonywać każda ciężarna. Mówi również czego unikać.
Dodatkowo prowadzone są ćwiczenia oddechowe, które pomagają przy porodzie.
Często prowadzone są również zajęcia praktyczne z pielęgnacji nad noworodkiem i pozycji do karmienia piersią.


Pierwsza pomoc
To bardzo ważna część zajęć, które mogą pozwolić nam uniknąć różnych nieprzyjemnych i tragicznych w skutkach sytuacji. Osobiście uważam, że każdy kto opiekuje się noworodkiem powinien zapoznać się z  zasadami udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.


Inne korzyści
Położna może przekazać nam informacje na temat tego w jakich pozycjach można rodzić, jak wpływają one na przebieg porodu. Jak radzić sobie z bólem porodowym i jakie są możliwości jeśli chodzi o znieczulenie. Jak sobie radzić z najczęstszymi dolegliwościami u noworodków i niemowląt. Jak partner może nam pomóc. Ja osobiście nie zdecydowałabym się na poród rodzinny, ale o tym również położna mówi. Dowiedzieć się można również o pobraniu komórek macierzystych czy o diecie przyszłej mamy, mamy karmiącej i niemowląt...

Zakres wiedzy jaką możemy zdobyć jest na prawdę bardzo szeroki. Oprócz wielu merytorycznych i praktycznych informacji możemy usłyszeć kilka dobrych rad, np że nie wolno robić nic z rękami w górze (np. myć okien) zatem jeżeli masz partnera, który uważa, że skoro czujesz się super, to powinnaś robić wszystko jak dawniej, warto go na taką szkołę rodzenia zaciągnąć. Może zmiany jakie was czekają po przyjęciu nowego członka rodziny nie będą dla niego aż tak wielkim szokiem i łatwiej będzie mu znieść fakt, że pierwszy okres po porodzie to jednak dziecko będzie w centrum uwagi, a on będzie musiał Ci więcej pomagać. 

Jeśli i u Ciebie szkoła rodzenia jest darmowa, to nie masz się nad czym zastanawiać, skorzystaj. Jeśli jest kilka możliwych opcji, ale płatnych poszukaj opinii na forach, coby położna prowadząca robiła to z powołaniem, a na pewno nie pożałujesz wydanych na to pieniędzy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz