11 lut 2015

Co mi dasz? - Jak wspomóc rozwój niemowlaka?


Co pragniesz dać swojemu dziecku?
Miłość, stabilizację emocjonalną, poczucie bezpieczeństwa, szczęście. Na pewno również chcesz wspomóc jego rozwój psychomotoryczny i intelektualny. 
Chcesz tylko tego wszystkiego? 

Czego potrzebuje Twoje dziecko?
Miłości, czułości i bliskości. Dotyku i stymulacji. Bodźców wszelakiej maści: słuchowych, wzrokowych, czuciowych, smakowych... Twoje dziecko potrzebuje Ciebie!
Jak możesz stymulować rozwój poszczególnych stref związanych z tym co byś chciał/a dla swojej pociechy?


Emocje
Bezpieczeństwo. Poczucie bezpieczeństwa jest niezmiernie ważne bowiem rzutuje na całe życie Twojego dziecka. Jeśli teraz będzie czuć się bezpiecznie w przyszłości będzie pewniejsze siebie i stabilne emocjonalnie. Jak to osiągnąć? To proste - bądź na każde zawołanie, na każdy płacz, krzyk czy kwęknięcie. Niech maluszek wie, że może na Ciebie liczyć. Dzięki temu świat wyda mu się bardziej przyjazny. Pomocne może być również planowanie dnia, tak, żeby był chociaż trochę uporządkowany. Robienie wszystkiego w biegu nie wpływa korzystnie, ani na Twoje ani na samopoczucie malucha. Rytuały to kolejny punkt zaczepienia, bo dziecko wie czego może się spodziewać i jest spokojniejsze.Zmysły

Zmysł dotyku. Dotyk spełnia bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka, bowiem dzięki niemu powstają nowe neurony, a te odpowiadają za komunikację między ciałem a mózgiem. Od narodzin warto dziecko dotykać, masować i przytulać.W późniejszym okresie niemowlę można stymulować poprzez zapoznawanie z różnymi przedmiotami, które różnią się fakturą, temperaturą albo wilgotnością.

Wzrok. Im mniejsze dziecko, tym słabiej widzi, lecz wzrok dziecka dosyć szybko się polepsza. Warto stymulować już noworodki, które początkowo widzą z odległości kilkunastu centymetrów. Najmłodsi najlepiej rozróżniają biały, czarny i czerwony kolor oraz duże geometryczne kształty. W drugim miesiącu życia wzrok pozwala dostrzegać już coraz więcej szczegółów z odległości nawet 40 cm. Między drugim a trzecim miesiącem życia jest dobry moment, żeby zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę. Nie tylko wiszące zabawki ciekawią malucha, ale poruszające się powoli w rytm spokojnej melodii uczą niemowlę skupiać uwagę. Warto dziecko dużo nosić, żeby poprzez wzrok poznawało otaczający go świat.

Słuch. Słuch dziecka w życiu płodowym rozwija się już w piątym 4 miesiącu ciąży, a dźwięki są rozpoznawalne już w piątym. Warto już wtedy słuchać dużo muzyki czy czytać na głos. Tuż po narodzinach noworodek nie jest jeszcze gotowy na burzę bodźców, ale powoli, stopniowo można je stymulować zaczynając np. od spokojnej muzyki lub nucenia. Muzyka wspomaga poczucie rytmu co z kolei w przyszłości usprawnia naukę czytania i pisania, o mowie nie wspominając.
Mów do dziecka jak najwięcej, to, że jeszcze nie odpowiada, wcale nie oznacza, że nie rozumie.

Smak. To kolejna sfera, którą dziecko bardzo chętnie poznaje. Początkowo jest to mleko, najlepiej jeśli mleko matki. Jego smak jest raczej słodki, ale tak na prawdę uzależniony od tego co mama zjadła. Jeśli wprowadzasz nowe pokarmy, to pamiętaj im dziecko młodsze tym chętniej próbuje oraz tworzą się preferencje smakowe,  które już się nie zmienią.

Węch.  Pierwszym i niepowtarzalnym zapachem jest zapach mamy. Noworodki i niemowlęta zmysł węchu mają całkiem nieźle rozwinięty. Może być ciemno, a dziecko i tak wie, z której strony szukać piersi. Jak myślisz skąd? Dlaczego rozwój węchu jest bardzo ważny? Bo łączy się on ze zmysłem smaku. Dlatego stymuluj i dawaj do wąchania różne rzeczy, tylko ostrożne ze względu na ryzyko wystąpienia alergii.


Rozwój psychomotoryczny.
Dużą rolę w wspomaganiu poczucia równowagi i koordynacji ruchowej ma kołysanie. To nie tylko świetny sposób na uspokojenie, ale również stymulacja rozwoju ucha wewnętrznego oraz móżdżku. Od tego zależy czy łatwiej mu będzie raczkować czy chodzić.
Świetną sprawą są proste ćwiczenia, które możemy wykonywać z maluchem jak rowerek, kosi kosi, czy klaskanie. Można dziecko turlać, kłaść na brzuchu i uczyć pływać, żeby wzmocnić mięśnie.
Co daje dziecku raczkowanie? Raczkowanie angażuje obie strony ciała co wspomaga rozwój połączeń nerwowych między półkulami mózgu. Co jeśli chodzi a nie raczkowało? Znajdź inne ćwiczenie angażujące obydwie strony ciała, np. chodzenie po schodach.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny wpis, młode Mamy mogą sporo od Ciebie skorzystać, a mały rośnie z postu na post :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń