4 sty 2015

Podstawkom mówimy NIE! Nie kuś losu - kup fotelik! (Jak wybrać odpowiedni fotelik 18-36kg?)

wybór fotelika dziecięcegoTwoje dziecko waży już 18 kg i przyszedł czas na przesiadkę z fotelika 9-18? 

Zastanawiasz się czy warto wydać kilkaset złotych na porządny fotelik? A może uważasz, że już go nie potrzebuje i jest to zbędne widzimisię? 

Podstawkę można kupić już za 50 złotych, zajmuje mniej miejsca i jest leciutka... 

Odpowiadam - to jedyne argumenty przemawiające na jej korzyść. 

Twoje dziecko jest warte każdych pieniędzy wydanych po to, aby zapewnić mu należyte bezpieczeństwo i komfort! 

W Polsce co czwartą ofiarą wypadku jest właśnie dziecko, nie kuś losu - kup fotelik!

 

 

Dlaczego fotelik  z wysokim oparciem ma przewagę nad podstawką?

 

 

  • Bezpieczeństwo

 Podstawka nie zapewnia żadnej ochrony bocznej dziecka, nie chroni również jego główki.W foteliku z wysokim oparciem zarówno tułów jak i główka jest dobrze chroniona, zagłówek często wyposażony jest w dodatkowe poduszki, które chronią przy zderzeniach bocznych. 
Siły oddziałujące w trakcie zderzenia w dużej mierze przechodzą na fotelik. 
Dodatkową zaletą jest intuicyjne zapinanie pasów w foteliku, te wyposażone są w odpowiednie prowadnice. Jeśli działamy według instrukcji, możemy być pewni, że dziecko jest dobrze zapięte, a to zmniejsza ryzyko urazów klatki piersiowej i jamy brzusznej. 
PAMIĘTAJ! Prawidłowo zapięte pasy, to podstawa. Prowadnica pasa części barkowej zapewnia nam możliwość zapięcia pasa na optymalnej wysokości tak, żeby dziecko nie wypadło z pasów jak również, żeby pas nie przechodził przez jego szyję.
Podstawka ponadto jest mniej stabilna niż fotelik, ze względu na brak prowadnicy części barkowej.

  • Komfort jazdy

Foteliki są wyprofilowane odpowiednio do anatomii dziecka, rosną wraz z nim. Zagłówki idealnie przytrzymują główkę, żeby nie latała na boki. 
Dodatkowo wiele fotelików ma możliwość regulacji nachylenia, dzięki czemu główka dziecka nie opada jak ono śpi.
Dobre foteliki mają często dodatkową regulację szerokości.
Jak wybrać odpowiedni fotelik?

 

Żeby wybrać odpowiedni fotelik należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest niestety budżet. Moim zdaniem lepiej odmówić czegoś sobie niż oszczędzać na bezpieczeństwie naszego dziecka. Niektórzy powiedzą, że warto wybrać używany model jeżeli budżet mamy ograniczony, ale tutaj pojawiają się wątpliwości czy aby na pewno dany fotelik jest w 100% sprawny. 
Ja osobiście nie zdecydowałabym się, ale jeśli jest już taka konieczność należy upewnić się czy fotelik nie brał udziału w żadnej kolizji drogowej (po zderzeniu fotelik należy wymienić na nowy) oraz czy był przechowywany w odpowiednich warunkach. Pamiętaj również, że materiały z upływem czasu ulegają eksploatacji.

Postaw na bezpieczeństwo! Przed dokonaniem wyboru poświęć trochę czasu i sprawdź wyniki crashtestów. Możesz je znaleźć na stronie o fotelikach dziecięcych. Upewnij się, że fotelik ma homologację i wszystkie niezbędne certyfikaty.

Komfort i wygoda dziecka w trakcie podróży jest ważna, dlatego warto zaopatrzyć się w fotelik z możliwością regulacji nachylenia siedzenia, żeby mogło się wygodnie i bezpiecznie przespać w czasie jazdy. Jeśli znalazłeś już jakiś konkretny model poczytaj opinie na jego temat. Są materiały bardziej i mniej potliwe.

Łatwość czyszczenia fotelika to dodatkowa cecha, na którą przy zakupie warto zwrócić uwagę. Jasne foteliki są ładne dopóki są czyste :)

Jeśli masz w samochodzie zaczepy isofix to fotelik z tym systemem będzie najlepszym rozwiązaniem. Isofix zapewnia dodatkową stabilizację fotelika, gdyż przypina go bezpośrednio do ramy samochodu.

Przed zakupem fotelika upewnij się, że będzie on pasował do Twojego samochodu, a dziecku będzie w nim wygodnie! Przed pierwszą jazdą w nowym foteliku przeczytaj dokładnie książeczkę z instrukcją obsługi, wskazówkami dotyczącymi montażu i wszelkimi innymi informacjami, bo sam fotelik bez odpowiedniego użytkowania nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych polecam bloga Pawła Kurpiewskiego, którego sama często odwiedzam. Życzę podjęcia dobrej decyzji co do zakupu fotelika :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz