31 sty 2015

Jak być dziadkiem i babcią idealną? Rola dziadków w życiu dziecka.


Z racji dnia babci i dziadka u Aurelki w przedszkolu postanowiłam pokrótce humorystycznie (czyt. ironicznie) napisać o ich roli w życiu i wychowaniu wnuków.1. Dziadkowie muszą dzieci rozpieszczać!

To jest zasada żelazna. Wnuki muszą być rozpieszczane i kropka. Mało tego, muszą być tak rozpieszczane, że aż rozpuszczone, rozbrykane, niesforne i wybredne w mniemaniu rodziców. Rozpieszczaj swoje wnuki tak, żeby rodzice mieli później problem z przywołaniem ich do porządku, a przy okazji odjazdu do domu, żeby wyły wręcz z cierpienia jakim jest rozłąka z ukochanym dziadkiem czy babcią.


2. Dokarmiaj wnuki!

To druga bardzo ważna zasada. Zapamiętaj, jak nie będziesz na siłę dokarmiać, to zapewne dziecko umrze z głodu, albo uschnie na wiór. Rodzicom mów, że ten brzuch to nie od twojego jedzenia, ale głodowy, bo rodzice źle (tzn. ciągle za mało) karmią. Słodycze? Przecież u dziadków nie ma limitów: na śniadanie kanapka z nutellą, potem batonik, chipsy, żelki i inne frykasy. A obiad? Ziemniaki zostaw, mięso zjedz, przecież to jest najważniejsze. Duże porcje? Ależ skąd mama, przecież dużo biega, to i potrzebuje dużo energii.


3. Ubierz, bo się przeziębi!

Przy temperaturze poniżej 25 stopni czapka i szalik obowiązkowe. W lato zresztą też, bo przecież uszy zawieje i chore będzie. Nie biegaj bo się zgrzejesz i przeziębisz! Można zawsze założyć dodatkową warstwę ubrań coby jednak szczelnie ciało było opatulone, wtedy to już biegać może do woli. Niemowlę z gołymi nóżkami Mama no co ty? Przecież mu zimno! Nie widzisz, że się trzęsie!


4. Broń wnuka swego!

Tak, broń wnuka. Niezależnie coby nie zrobił, nie pozwól, żeby rodzic powiedział dziecku, że źle się zachowuje. Nie dajboże nie pozwól, żeby krzyknął. Toż to tylko dziecko niewinne, aniołek chodzący.
Nie, ja w to nie wierzę. On na pewno tego nie zrobił. To tamten musiał zacząć! To dobre dziecko jest.

5.Pozwalaj na wszystko!

Niech robi co chce. Jest po prostu ciekaw świata. A najlepiej pozwalaj na to, czego w domu mu nie wolno. Tak na przekór rodzicom, niech mają trudniej. W końcu to ty ustalasz zasady, lepiej się znasz na wychowaniu dzieci.


6. Rady, rady i jeszcze raz rady!

Pamiętaj! Im więcej rad tym lepiej! W końcu patrz punkt 5. znasz się na wszystkim lepiej. 


7. Po prostu kochaj!

I ostatnia zasada, ta już całkiem na poważnie bez grama ironii. Kochaj swoje wnuki i pokazuj im ciągle, że mogą na ciebie liczyć!
2 komentarze:

  1. Świetne rady, uśmiałam się nieźle, sama ciekawa jestem, jaką Babcią będę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam taki zamiar właśnie coby humor niektórym poprawić :) Oczywiście bez urazy dla dziadków choć niestety wielu tak właśnie robi w dobrej wierze. Sami pewnie też będziemy mieli i swoje dziwactwa w przyszłości...

    OdpowiedzUsuń