2 lis 2014

Instrukcja obsługi niemowlaka

Jutro mój pierwszy dzień pracy i pierwsze ponad 11 godzin dla Borysa bez mamy. Ja mam o tyle dobrze, że zajmie się nim babcia, a nie jakiś obcy człowiek, więc jestem dużo spokojniejsza. Niemniej jednak postanowiłam napisać babci instrukcję obsługi. A pamiętam jak jeszcze nie tak dawno, to ona dawała mi wskazówki jak pielęgnować, karmić, ubierać itd. Aurelię. Teraz moja kolej. 
Mamo tu nie chodzi o to, że Ty nie wiesz jak zadbać o dziecko, bo sama wychowałaś dwójkę i pomagałaś mi przy Aurelii. Tu nie chodzi o to, że Ty czegoś nie wiesz i że boję się, że coś zrobisz nie tak. Po prostu wolę być spokojna, że powiedziałam Ci wszystko co powinnam była Ci powiedzieć. To tylko miłość i troska każe mi mówić Ci po raz setny "nie zostawiaj go samego na łóżku, lubi jak mu się śpiewa, nie przegrzewaj..."Powierzając komuś nasze dziecko w opiece warto również omówić lub zapisać sprawy organizacyjne: jak pielęgnujemy dziecko, jak przewijamy, który krem do czego, czy coś uczula, gdzie trzymamy pieluszki i inne rzeczy maleństwa, jak dbamy o zakatarzony nosek, jak o oczka i inne dotyczące higieny naszego maluszka. Jeśli dziecko już je inne posiłki oprócz mleka, to co je, w jakich ilościach i jak to przygotować. Jeśli jest na samej  butli mm lub na naszym maminym pokarmie, to jak go zrobić czy rozmrozić i jak dbać o czystość butelek. Nie zapominajmy aby powiedzieć gdzie i co jest w kuchni, żeby babcia, niania lub nianiek nie przymierał nam z głodu lub nie dzwonił co 5 minut z błahostkami. Ja tymczasowo w kuchni na szafkach oznaczyłam najważniejsze rzeczy. Mam o tyle komfort, że to jednak moja mama będzie urzędować w moim mieszkaniu, więc nie boję się, że będzie mi grzebać po rzeczach, gdyby nie mogła czegoś znaleźć. Jeśli jednak jest to osoba obca lepiej będzie jej zawczasu  wszystko pokazać.U mnie na lodówce wśród rysunków pierworodnej zawsze wisi instruktaż pierwszej pomocy. Resuscytacja i pierwsza pomoc u osób dorosłych wygląda całkowicie inaczej,więc lepiej wcześniej zapoznać się z jej zasadami, poza tym w panice możemy lub ktoś może zapomnieć.


2 komentarze:

  1. Fajnie, że masz taką możliwość zostawienia małego z Babcią.
    O pójściu do pracy już pisałam, więc nie będę się powtarzała.Myślę, że to dobrze, że zrobiłaś karteczki oznaczając szafki i zostawisz Mamie wskazówki, pewnie ułatwi jej to opiekę nad Twoim synkiem.
    Jak minął pierwszy dzień pracy Tobie? młodemu i babci?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi mimo iż to 11 godzin mija dosyć szybko, dlatego, że od razu wzięłam się za porządki i segregowanie oprawek po swojemu, a to robota na 2 dni. Babcia pilnując Boryska przeczytała książkę około 300 stron może więcej, grzeczny był i nie sprawiał problemów. Za to aby tylko zobaczył męża, to chciał do niego na rączki :)

    OdpowiedzUsuń