26 paź 2014

Eko mama? Kosmetyczne dylematy.

Coś zmienia się w moim życiu i to coś, to coś dużo. Nie wiem czy związane jest to z posiadaniem dwójki potomstwa czy po prostu stałam się bardziej doświadczonym i posiadającym większą wiedzę człowiekiem. Zaczęłam robić się bardziej eko!


Nie, daleko mi do eko świra, nie używam pieluch wielorazowych, nie piorę (jeszcze?) w orzechach, nie jestem wege i z racji mojego wygodnictwa używam ogólnie dostępnych środków czystości.. Ale i tak sporo zmieniło się ostatnio w moim życiu. Od około roku zdrowo się odżywiam (tj. zbilansowana dieta), nie jem fast foodów (chociaż słodyczy odstawić nie potrafię), jem dużo warzyw i piję przede wszystkim wodę. Tak samo żywię moją rodzinę, chyba, że mąż podjada jakieś świństwa po kryjomu? I co najważniejsze oboje rzuciliśmy te rakotwórcze pałeczki! Czuje się z tym rewelacyjnie :)

Pojawiły się kolejne dylematy - tym razem związane z kosmetykami jakich używamy do kąpieli. A jeszcze jakiś rok temu śmiałam się jak przyjaciółka mówiła mi, że używa tylko szarego mydła. Myślałam sobie "czego ona się znowu naoglądała? Przecież jakby to wszystko było szkodliwe, to by tego nie sprzedawali, prawda?" No właśnie... prawda? I tu już sama nie jestem tego pewna, czy aby na pewno to wszystko jest tak bezpieczne. "Skoro kosmetyk ma pozytywne opinie IMID itp. i jest zalecany dzieciom od pierwszych dni życia to przecież nie może zawierać substancji szkodliwych!?" A jednak może zawierać!


Warto przed dokonaniem wyboru kosmetyków szczególnie tych dla dzieci poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ich składu. Dla siebie również to warto zrobić! Oprócz tego co widać, czyli połamanych, przesuszonych, wypadających z łupieżem włącznie włosów, egzemy, uczuleń, podrażnień czy przesuszonej skóry niektóre składniki mogą powodować zaburzenia hormonalne, mają działanie mutagenne a nawet kancerogenne! I tych składników jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich należy się wystrzegać. Na dole przedstawiam listę składników niebezpiecznych i szkodliwych dla naszego zdrowia, NIE NALEŻY STOSOWAĆ W CZASIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ! Jeśli chcesz o poszczególnych składnikach dowiedzieć się więcej wejdź tutaj.

Substancje niebezpieczne (często teratogenne, mutagenne, rakotwórcze):

Detergenty: Laurylosiarczany sodu itp. (Sodium Lauryl Sulfate, SLS; Sodium Laureth Sulfate, SLES)
Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate
Parabeny: (Methyl, Ethyl Propyl, Butyl Parabens) Methyl Chloroisothiazolinine, 4-Hydroxybenzoesyremethylester, methyl-p-hydroxybenzoat 
Stabilizatory:  Disodium EDTA (ethylenediaminetetraacetic acid)
Substancje ropopochodne: Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum, Olej mineralny, parafina, olej parafinowy
Glikole: (Propylene Glycol, Glikol propylenowy, PG, Xylene Glycol)
Ftalany
Folmaldehydy: DMDM Hydantoin & Urea, Glydant
Barwniki: FDC-n (FD&C)
Antyseptyk: Triclosan
Inne substancje: 
Dioxan (1,4-dioxane);  
Oxybenzone (2-Hydroxy-4-methoxybenzophenone, benzophenone-3, Eusolex 4360, Escalol 567, KAHSCREEN BZ-3)
Sodium Cyanide
  

Substancje szkodliwe (szkodliwe przede wszystkim dla skóry i włosów, alergeny itp.):

Konserwanty, stabilizatory i emulgatory: Quaternium-15; 
Cis isomer of 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-triaza-1-azoniaada mantane-chloride,N-(3-chloroallyl)-hexammonium chloride; 
Imidazolidinyl urea, synonimy:  Germall, Abioliodopropynyl butylcarbamate; 
Diazolidinyl urea; 
Bromonitropropane diol = Bronopol; 
Tris (hydroxymethyl) nitromethane = Tris Nitro;
N,N-methylenebis (N'-)1-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl urea;
Urea, N,N-methylenebis [N'-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl];
1,1'-Methylenebis[3-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]urea]; 
Imidurea NF; 
N-(3-chloroallyl)-Hexaminium chloride;  
cis-1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride;  
1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride; 
Methanamine-3-chloroallylochloride;  
Preventol D 1; 
Chloroallyl methanamine chloride; 
Dowicil 75, 100, 200 ; 
Azonium-adamantane chloride; 
Biopure 100;
 Imidurea; 
Sept 115;
 Tristat 1U
Unicide U-13,
 Sorbolene, 
 Polysorbate (20-85) - (Polisorbate 80 i 60 stymuluje rozwój nowotworów),  
Phenoxyethanol,  
Karbomery: (Carbomer 934, 940, 941, 960, 961; Acrylic Acid)
Detergenty: Diethanolamine DEA (Dietanolamina), Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA); (Cocamidopropyl betaine  (CAPB), Cocoyl amide propyldimethyl glycine, coconut oil, tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N,N-dimethylglycine hydroxide - szkodliwe z SLS itp.), Coco betaine, cocoyl sarcosine, Sodium PCA (NAPCA), (Sodium Oleth Sulfate - zanieczyszczone dioksanem lub ethylene oxide silnie rakotwórcze), Sodium PCA (NAPCA)
Dimetikony, sylikony:  Dimethicony, silicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite
Glikole, PEGi: Polyethylene Glycol (PEG), Gliko polietylenowy, PEG-20 Gliceryl Laurate, PEG (4-200), Butylene Glycol   - zanieczyszczone dioksanem kancerogenne
Sztuczne substancje zapachowe: (Parfume, Fragrance, Aroma)
Bentonit (emulgatory i antyseptyki): Benzalkonium Chloride, Benzalkonium Bromide, Bentonite, sodium bentonite, quaternium-18 bentonite
Przeciwutleniacze: BHA butylatet hydroxyanisole, BHT Butylated Hydroxytoluene, 


Inne substancje: AHA (Alpha hydroxid acid),Talc

2 komentarze:

 1. Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę, bo trzeba czytać etykiety ze zrozumieniem.
  Kiedyś miałam okazję rozmawiać z jednym przedstawicielem i sam przyznał, że pozytywną opinię można uzyskać bez problemu, dlatego tak ważne jest,abyśmy wiedzieli co nam szkodzi.
  Co do eko, to segreguję śmieci od kilku lat, czasem uda mi się wykorzystać coś, co miałam już wyrzucić i nadać temu nowe życie.
  Ja używałam pieluch tetrowych przy całej trójce moich dzieciaków, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych, prasowałam, ale w orzechach też jeszcze nie prałam :)
  Wiadomo, że jeżeli chodzi o kosmetyki to najbezpieczniej by było robić sobie samemu.
  Ale warto czytać etykiety i mądrze wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym wypróbować wielorazówki, ale Dominik nie podziela mojego entuzjazmu. Podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń